Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Ska kommunerna få gå ur KST?

Foto: Johan Ågren

Vill lagtinget att kommunerna ska ges möjlighet att gå ut ur Kommunernas socialtjänst, KST? Det råder det delade meningar om i landskapsregeringen

Den som lyssnade på Åland idag i fredags hörde Runar Karlsson, som är styrelseordförande för Kommunernas Socialtjänst, KST, säga att han inte kan tolka finans- och näringsutskottets betänkande som något annat än att man genom en lagändring vill göra det möjligt för kommunerna att gå ut ur KST – något som han fruktar ska leda till en nedmontering av kommunalförbundet och beskrev som ”totalt orimligt”.

Men är det faktiskt så man ska tolka finans- och näringsutskottets av lagtinget godkända utlåtande? Nej, menar social- och hälsovårdsminister Annette Holmberg-Jansson (MSÅ). Ja, menar kansliminister Harry Jansson (C). Båda är dock överens om att en lagändring inte kan göras utan noggranna konsekvensbedömningar.

Taggar

  1. Feature

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 21.12.2021 kl. 17:14|Uppdaterad 22.12.2021 kl. 10:31