Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Zetterström första europé att bli handplockad till USA – “Jag hade erbjudande från två team”

Ida Zetterström flyttar till USA för att satsa på dragracingkarriären. Arkivbild.

Planen för Ida Zetterström och hennes dragracingkarriär i USA är att köra fem tävlingar under nästa år för att sedan köra en full serie under 2025, något Ålands radio rapporterat om tidigare.
- Jag är van att köra cirka fem tävlingar på en säsong men i en full serie handlar det om drygt 20 tävlingar, säger Ida Zetterström som ska köra för JCM-racing.

Den största skillnaden, förutom antalet tävlingar, är den uppbackning Zetterström får från sitt team.
- Teamet runt omkring kommer vara mycket större än jag är van vid. Sen kommer jag att träna och testa bilen på ett helt annat sätt där jag tidigare i princip fått testa bilen i samband med tävlingar, säger hon

Ida Zetterström är den första europé som blivit handplockad till Top fuel i USA. Och hon var eftertraktad.
- Det var två team som ville ha mig men valet föll till slut på JCM-racing. Min EM-titel samt mina två Europa-rekord gjorde att de fick upp ögonen för mig, säger Ida Zetterström.

Ida Zetterström medverkar ikväll i det svenska tv-programmet Carina Bergfeldt som sänds på SVT1 klockan 22.00.

Taggar

  1. Sport

Författare

  1. Peter GrönholmVisa profil
  2. Dan Sjöblom-SvenssonVisa profil
Publicerad 15.12.2023 kl. 10:54