Tre ÅKK:are tävlade i styrkelyft-FM

Marcela Sandvik var en av tre ÅKK:are som tävlade i helgens FM. Arkivfoto.

Styrkelyft. Marcela Sandvik, Paulina Lindblad och Christer Gustafson deltog i FM i styrkelyft med utrustning i Ylöjärvi i helgen.

Alla var ensamma i sina respektive viktklasser så guldmedaljer fick de allihop, men det intressanta blev istället resultaten de presterade.

Marcela Sandvik i 52-kilosklassen för 40-åringar tog 140 kilo i knäböj, 100 i bänkpress och 140 kilo i marklyft vilket räckte för att kvala in till masters-EM som går i Finland i juni.

Paulina Lindblad tävlade i damernas öppna 72-kilosklass och tog 162 kilo i knäböj, 92 kilo i bänkpress och 172,5 kilo i marklyft.

Christer Gustafson tävlade i 83-kilosklassen för 70-åringar och satte finskt rekord i knäböj i master 4 klassen då han tog 173 kilo. Sedan tog han 120 kilo i bänkpress och 182,5 kilo i marklyft. Även totalresultatet 475,5 var finskt rekord i master 4-klassen och Gustafsons resultat räckte också för att kvala till sommarens EM.

Taggar

  1. Sport
  2. Kraftsport
|