Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Svenska segrar i två av tre klasser i Potatisracet

Bilden är från en tidigare tävling.

Det blev svenska förare som tog hem två av tre klasser när årets sista tävling i folkrace, Potatisracet, kördes på banan i Vessingsboda under helgen.

Tävlingen började på lördagen och fortsatte på söndagen för de cirka 60 förarna som kom till start.

Efter de fem grundomgångarna var hemmaföraren Jonas Ask bäst i seniorklassen med fyra heatsegrar och en andraplats, men i finalen fick han ge sig mot Andreas Svensson från Skepptuna MK. Trea kom Lukas Danielsson som vann senaste tävlingen som var i september.

I klassen dam/veteran vann Patrik Lindström från Västerås MS med full pott, han vann samtliga sina heat och finalen. På pallen var också hemmaförarna Boris Williams, tvåa, och trean Bo-Erik Söderlund.

I juniorklassen blev det hemmaseger genom Lucas Jägerström som vann före Elliot Olofsson och Adam Ekström.

Taggar

  1. Sport

Författare

  1. Owe SjöblomVisa profil
Publicerad 6.10.2024 kl. 13:01|Uppdaterad 6.10.2024 kl. 18:51