Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

IFK + JIK = sant

Fr v Anders Ekström, Christian Jansson och Peik Enberg från JIK och Peter Mattsson, Thomas Fonsell och Dan Mikkola från IFK. Foto: Owe Sjöblom

IFK Mariehamn och Jomala IK inleder ett samarbete inom fotbollen både på senior- och ungdomssidan.

På seniorsidan för herrar ska föreningarna skriva ett farmaravtal som sträcker sig över nästa år. Det innebär att att samarbetet med FC Åland avslutas på den fronten.

På ungdomssidan har ett styrdokument undertecknats av båda föreningarna som berättar hur samarbetet kan gå till i framtiden. Klubbarna ska gemensamt jobba för att förbättra förutsättningarna för spelarna.

- Vi vill erbjuda olika möjligheter för alla som vill spela fotboll och att dom gör det så länge som möjligt, säger Thomas Fonsell, föreningschef i IFK och Anders Ekström, viceordförande i JIK:s fotbollssektion.

Taggar

  1. Sport
  2. Fotboll
  3. IFK Mariehamn
  4. Jomala IK

Författare

  1. Owe SjöblomVisa profil
Publicerad 5.10.2018 kl. 11:56|Uppdaterad 5.10.2018 kl. 14:07