En medalj i FSSM på skidor

Eddie Furu fick silver i FSSM. Foto: Privat

I helgen har finlandssvenska mästerskapen i skidning arrangerats i Lappfors i Österbotten och IF Åland hade runt tio deltagare med.

Det blev en medalj till IF Åland och det var Eddie Furu som tog den i H12 över 2,5 kilometer i klassisk stil på lördagen. Han kom tvåa endast tre sekunder efter segraren.

På fredagen kördes sprint och där hade Morgan Furu sjunde bästa tid i kvalet i H16 och var ytterst nära att ta sig till final, men det saknades några tiondelar.

På söndagen avslutades mästerskapet med stafett och IF Åland hade ett lag i H12 som slutade åtta och även ett lag stafetten där den sammanlagda åldern skulle vara minst 130 år.

Isac Holmström var anmäld på lördagen för att vara med i herrarnas klassiska lopp över 13 kilometer, men han kom inte till start.

Samtliga resultat finns här.

Taggar

  1. Sport
  2. Längdskidor
  3. Skidsport
|