Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Bobollen kommer till Åland

Arkivfoto.

Finlands bobollsförbund fyller 100 år i år och firar det genom att spela två bobollsmatcher på Åland.

Det är klubben Loimaan Palloilijat, som fyller 90 år i år, som ska spela två matcher med sitt dam- och herrlag på Vikingavallen lördagen den 2 juli.

- Det här blir två historiska matcher. Bobollen i Finland har aldrig spelat någon officiell seriematch på Åland tidigare. Vi ser verkligen fram emot att komma till Vikingavallen och spela dessa två jubileumsmatcher, säger Loimaas ordförande Jussi-Pekka Niittymäki i ett pressmeddelande.
Loimaas herrar spelar i division 1 och möter Jyväskylän Lohi medan damerna spelar mot Lahden Mailaveikot i division 2.
- I bästa fall räknar vi med uppemot 200 tillresta supportrar. Sen hoppas vi förstås att ålänningar och turister tar sig till Vikingavallen, säger Jussi-Pekka Niittymäki.

Det kommer även att anordnas ett prova-på-tillfälle på Åland några veckor innan matcherna.

Taggar

  1. Sport

Författare

  1. Dan Sjöblom-SvenssonVisa profil
Publicerad 13.5.2022 kl. 07:21|Uppdaterad 13.5.2022 kl. 08:15