Åland United besegrade Ilves 3-0

Det blev en svår men säker seger för Åland United när de tog emot Ilves i första matchen i mästerskapsserien.
Åland United hade förtvivlat svårt att få till avslut på mål under stora delar av matchen.
– Det känns som att Ilves alltid är två mot en när vi närmar oss straffområdet, säger Monica Hagström.
Även om Ilves chanser var få till antalet var de desto farligare. Cornelia Sundelius i United målet kund inte slappna av.
– Jag fick stå sysslolös i långa stunder, men då gäller det att vara på tårna när chansen kommer, säger hon.
När timmen spelats så kom till slut chansen som Åland United väntat på. Neelia Pitko får bollen i högra delen av straffområdet, vänder bort sin försvarare och placerar bollen i vänster burgavel.
– Neelia är i fantastisk form och efter hennes mål släpper pressen lite och vi kontrollerar matchen, säger Åland Uniteds tränare Daniel Norrmén.
När Ilves måste anfalla gör de sig samtidigt sårbara för kontringar och i den åttiofemte minuten Jennifer Vetter mål på en kontring och på övertid fastställer inbytte Aada Törrönen slutresultatet 3-0.