Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Åländsk poäng mot storfavoriten

Fredrik Appel satte Ålands enda mål mot Guernsey. Foto: Totte Vesterlund.

Fotboll: Oavgjort i öppningsmatchen mot regerande mästarna Guernsey. De åländska fotbollsherrarna imponerade stort i den första matchen i Grupp C.

- Klart att det är lite besvikelse, men samtidigt får vi vara nöjda med en poäng, säger åländske målskytten Fredrik Appel.

Vänsteryttern i Ålands Chelsea-doftande 3-4-3-uppställning satte 1-0 i den 16:e matchminuten när ett inlägg nådde hela vägen in i det bortre hörnet för Guernsey-målvakten Leroy Riley.

Strax före stopptid i den andra halvleken kvitterade dock storfavoriten och 1-1 stod sig matchen ut. Det sista som hände i tillställningen i Dalhem var att Guernseys Ryan Zico-Black fick syna det röda kortet efter en hård duell.

I dagens andra match i Grupp C vann Shetland mot Ösel med 5-4. I morgon ställs Åland mot Ösel. För avancemang till semifinal och spel om medaljer krävs gruppseger.

Taggar

  1. Sport
  2. Öspel 2017

Författare

  1. Totte Vesterlund
Publicerad 25.6.2017 kl. 21:09|Uppdaterad 26.6.2017 kl. 13:17