Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Webbokning för höstens vaccin har öppnat

Genrebild. Foto: Ed Us, Unsplash

Ålands hälso- och sjukvård, ÅHS, har nu öppnat webbokningen för höstens influensavaccinering samt boosterdos av coronavaccin. Det skriver ÅHS på sin hemsida.

Vissa grupper har rätt till gratis influensavaccin. Det är alla som fyllt 65 år, personer som hör till riskgrupper på grund av sjukdom eller behandling, gravida kvinnor, barn under 7 år, personer som ska i militärtjänst, personal inom social- och hälsovården eller läkemedelsförsörjningen samt närstående till personer med risk för allvarlig influensa.

Boosterdosen av coronavaccinet rekommenderas av THL till personer över 75 år samt personer över 18 år som har två eller flera sjukdomar som ökar risken för allvarlig coronasjukdom.

Vaccineringen sker på hälsocentralen i Mariehamn och i Godby. Barn under 7 år vaccineras på barnrådgivningen. Skärgårdsbor bokar tid via kommunens hälsovårdare.

Taggar

  1. Nyheter
  2. ÅHS
  3. Ålands hälso- och sjukvård
  4. Vacciner

Författare

  1. Dan Sjöblom-SvenssonVisa profil
Publicerad 21.10.2026 kl. 10:31