Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Vildssvinskultingarna är viltsafarits sötnosar

Vildsvinskultingarna är populära på Käringsunds viltsafari. Foto: Privat

Kärringsunds viltsafaris kanske populäraste inslag är vildsvinskultingarna. Och om någon undrar – det finns ingen risk att de rymmer, försäkrar Kathrin Granberg.

Nästan varje år föds vildsvinskultingar på viltsafarin i Eckerö och i år är inget undantag.

– De är så otroligt gulliga när de fortfarande är randiga. Det är full fart på dem hela tiden, säger Kathrin Granberg, som driver viltsafarin.

När det regnar och de får böka runt i gyttjan trivs de som allra bäst. Men Kathrin Granberg vet hur hon ska locka fram dem för besökarna med torkad majs.

Vildsvin är på många håll illa omtyckta eftersom de kan orsaka stora skador genom sitt bökande. Det händer att Kathrin Granberg får oroliga frågor om det inte finns en risk att viltsafarins vildsvin kan rymma. Då ger hon lugnande besked. Vildsvinshägnet är gediget, nedgrävt och förstärkt med cement. Dessutom ligger det innanför ett större hägn.

– Det finns ingen risk för det, säger hon.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Oscar SkogbergVisa profil
Publicerad 1.7.2026 kl. 10:58