Viktigt för beredskapen att jordbrukares ekonomi går ihop

Beredskap inom primärproduktionen var temat på en kurs som arrangerades av bland annat landskapsregeringen, Ålands producentförbund och Ålands hushållningssällskap på torsdagen.
Markus Lassheikki från Centralförbundet för lant- och skogsbruksproducenter föreläste om försörjningsberedskap och jordbrukets riskhantering. Han välkomnar att denna typ av kurser arrangeras och säger att intresset från producenternas sida är stort. Lassheikki påminner också att maten är av central betydelse då man pratar om försörjningsberedskap och att det är viktigt att jordbrukare får ekonomin att gå ihop.
Landskapsregeringens jurist Camilla Hägglund-Palmqvist föreläste också. Hon säger att ämnet är angeläget.
– Man ser också att intresset för beredskap och försörjningsberedskap stiger med det mer osäkra världsläget och klimatförändringarna, säger hon.