Viking Line: ”Vi lyder myndigheternas direktiv”

Foto: Axel Eriksson, ÅRTV

Viking Line förbereder just nu inför passagerarstoppet för färjtrafiken säger kommunikationschef Johanna Boijer-Svahnström.

Man följde med presskonferensen i morse och var även i kontakt med landets kommunikationsminister Timo Harakka. Nu arbetar man på att få ut information på rederiets hemsidor på nätet.
Johanna Boijer-Svanhnström säger att det förekommit en del passagerartrafik efter att restriktionerna trädde i kraft. Passagerarstoppet träder i kraft från och med lördag.
-Kommunikationsministerns budskap var tydligt, att ålänningar ska komma hem till påsk, säger Johanna Boijer-Svahnström.
Turlistorna är de samma och gods- och frakttrafiken fortsätter, men de nya restriktionerna innebär att personbiljetter inte säljs till eller från utlandet.
-Den enda persontrafiken som egentligen får ske på fartyg nu är mellan Finland och Åland, säger Johanna Boijer-Svahnström.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Coronapandemin

Författare

  1. Nina Smeds
|