Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Varningssignaler testas på hela Åland kl. 13 på onsdagen

Foto: debsilver/Creative commons

Det är dags för det årliga testet av larmapparatur i landskapet. Också radiosändningarna avbryts för testet.

De ljudsignaler som används för att varna befolkningen testas i hela landskapet i dag, onsdagen den 25 september 2024, klockan 13.00

Testet görs årligen och samtliga larmapparater som finns utplacerade i landskapet ljuder då samtidigt. Testen sänds även i Ålands Radio.

Övriga radiokanaler som hörs inom landskapet övertas vid 8:55 och 11:00 för att varna inför testet.

Först testas den allmänna farosignalen som är en stigande och fallande signal som pågår i 60 sekunder och därefter fara över-signalen som är en ihållande ton i 60 sekunder. Testet tar ungefär två minuter i anspråk.

Eventuella anmärkningar gällande signalernas hörbarhet kan göras till räddningschef på Ålands räddningsmyndighet.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Heidi Grandell-SonckVisa profil
Publicerad 25.9.2024 kl. 06:00|Uppdaterad 25.9.2024 kl. 07:50