Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Utomhusidrottsplatser kan hållas öppna

Fotbollsplaner hör till de idrottsplatser som kan öppna för ledd träningsverksamhet för färre än tio personer. Foto Owe Sjöblom.

Fotbollsplaner, tennisplaner och andra utomshusidrottsplatser kan hållas öppna.

Det här meddelade landskapsläkare Knut Lönnroth på landskapsregeringens presskonferens på onsdagseftermiddagen.

-Enligt den tolkning som gjorts av undervisnings- och kulturministeriets anvisningar så hör utomhusidrottsplatser inte till sådana idrottslokaler som bör stängas, sa han.

Utomhusidrottsplatser får användas för ledd och organiserad träningsverksamhet och på ett sådant sätt att principen om fysiskt avstånd efterlevs, förklarade han.

-I och med den här nya tolkningen så är det lättare att bedriva den här typen av träningsverksamhet, även om vi vill understryka att man ska försöka att följa alla principer som vi pratat om tidigare.

Tävlingar, som räknas som offentliga tillställningar, är fortsättningsvis förbjudna.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Coronapandemin

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 15.4.2020 kl. 17:09|Uppdaterad 15.4.2020 kl. 17:59