Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

"Utökad mammografiscreening vore önskvärt"

Det vore bra om man kunde utöka mammografiscreeningen att gälla från 45 till 75 års ålder. Det anser klinikchefen för radiologiska kliniken Kristian Eriksson. Arkivfoto: Ida Jansson

Det vore bra om man kunde utöka mammografiscreeningen att gälla från 45 till 75 års ålder. Det anser klinikchefen för radiologiska kliniken Kristian Eriksson.

-Skulle jag få önska, skulle jag vilja ha det åldersspannet, säger han.

I morse rapporterade vi om att det finns en oro över att de åländska kvinnorna kallas på mammografi vartannat år mellan 50 - 69 år, men inte senare än så.

-Att det är 50-69 år som gäller beror på finsk lagstiftning, det kunde utredas om vi på Åland får fatta egna beslut i frågan. Att utöka åldersspannet skulle i så fall naturligtvis bli en resurs- och kostnadsfråga men samtidigt en inbesparing eftersom tidigare diagnoser skulle ge enklare behandlingar, säger Kristian Eriksson.

Han berättar att om social – och hälsovårdreformen hade gått igenom i Finland hade screeningen utökats till kvinnor som fyllt 74 år, men det blir inte av i och med att hela reformen föll.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Eva Ringbom-Fonsell
Publicerad 15.5.2019 kl. 13:35|Uppdaterad 15.5.2019 kl. 13:48