Ulenius ser ut att missa allsvenska premiären

Olivia Ulenius missar troligen premiären i Damallsvenskan. Foto: Djurgården

Det är högst troligt att Olivia Ulenius missar Djurgårdens premiärmatch i damallsvenskan på söndag på grund av skada. Även kvalet till U19-EM som inleds veckan efter påsk är i farozonen.

Det var under det senaste lägret med U19-landslaget i början av mars som Olivia Ulenius drabbades av en skada och har sedan dess mest ägnat sig åt rehabilitering.

– Jag vet inte hur länge det tar innan jag är tillbaka i full träning, kanske någon vecka, säger Olivia Ulenius.

Klubben har inte kommunicerat vad för typ av skada det rör sig om.

Djurgården slutade på fjärde plats i fjol och i år är siktet inställt på att vara på medaljplats.

Brommapojkarna med Adelina Engman tvingades kvala förra året för att hållas kvar i damallsvenskan och i år är målsättningen att vara bland de nio bästa.

Adelina Engman. Arkivfoto: Peter Liljegren-Appelquist

– Vi har jobbat mycket med defensiven och får vi den på plats så blir det här året bättre än förra, säger Adelina Engman, som inledningsvis möter de tre tippade topplagen med start mot regerande mästarna BK Häcken.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sport
  3. Fotboll
  4. Damallsvenskan
  5. Olivia Ulenius
  6. Djurgårdens IF
  7. Adelina Engman
  8. Brommapojkarna