Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Tysk seger i Åland Marathon – Fagerlund slutade tvåa

Tysken Patrick Wehmeyer drog i från under loppet och tog hem segern i Åland Marathon. Tvåa blev Fritjof Fagerlund och på tredjeplats kom Max Brygt. Foto: Anders Fellman/ÅRTV

Fritjof Fagerlund slutade tvåa på maratondistansen, 42,2 kilometer, i lördagens Åland Marathon. Med tiden 2.43 var han drygt nio minuter från sitt tidigare rekord. Vann gjorde tysken Patrick Wehmeyer på 2.40.

– Jag är helt nöjd för jag visste att jag inte var i form då jag har haft en skada länge. Men jag tänkte att det kunde vara kul att vara med i alla fall, säger Fagerlund.

I början av loppet försökte Fagerlund hålla jämna steg med Wehmeyer, men tvingades så småningom släppa. Tysken kunde därefter dra ifrån och säkra segern, även om loppet inte var helt problemfritt.

– Det känns alltid fantastiskt att vinna ett lopp. Men de nio varven var stundvis tunga att hantera, säger Wehmeyer.

På tredje plats kom svensken Max Brygt från Täby, som gick i mål på 2.55.

På damsidan tog svenska Frida Brogren hem segern på maratondistansen med tiden 3.15.

Hela resultatlistan hittar du här.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sport
  3. Åland marathon

Författare

  1. Anders FellmanVisa profil
Publicerad 31.10.2026 kl. 15:31|Uppdaterad 31.10.2026 kl. 16:24