Tredubbla inflöden i fem dygn pressade Lotsbroverket

Tomas Mörn, driftchef vid Lotsbroverket. Foto: Anders Fellman

Höga vattenflöden, via inläckage i avloppsystemet, försvårar hantering och rening av avloppsvatten.

Under januari 2026 kom det under fem dagar mellan 16 000 och 17 000 kubikmeter vatten till Lotsbroverket, alltså tredubbla mängden som kommer i vanliga fall. Enligt driftchef Tomas Mörn utmanar de stora vattenvolymerna Lotsbroverkets kapacitet.

– Vi står på taket och balanserar kan man säga. Man får gå in och justera och parera så att man inte ramlar ner, säger han.

Tillskottsvattnet som läcker in i systemet är till stor del rent vatten, men det måste ändå tas tillvara på i reningsverket. När flödena blir höga får reningen mindre tid på sig och särskilt kvävereningen påverkas.

– Dels blir det svårare att rena. Vattnet får mindre uppehållstid i verket. Mikroorganismerna hinner inte med sitt arbete att reducera kvävet, säger Tomas Mörn.

Trots att verket klarar myndighetskraven kan marginalerna vara små och ibland får man finjustera driften för att hålla resultatet. Enligt Tomas Mörn var de höga inflödena i januari tidsmässigt begränsade, men det visar på hur sårbart systemet är när mycket vatten tar sig in i avloppsledningarna på kort tid.

Taggar

  1. Nyheter
|