Tre dömda för rattfylla

Tingsrätten publicerade i går bland annat tre domar om rattfylleri. Foto: Malin Lundberg

En 24-åring har av tingsrätten dömts till villkorligt fängelse i 75 dagar för grovt rattfylleri, böter på 1.350 euro och körförbud till och med i maj 2020.

Mannen åkte fast i augusti då han körde en personbil i Mariehamn trots att han hade över 1,5 promille alkohol i utandningsluften.

I en annan dom fick en 59-åring 900 euro i böter för rattfylleri samt körförbud till i augusti nästa år. Mannen hade åkt fast i Sund då han körde motorcykel trots att han hade över 0,5 promille alkohol i utandningsluften.

Ytterligare en tredje dom som gäller rattfylla gavs av tingsrätten i går. Den gällde en 49-årig man som åkte fast i Saltvik i somras med 0,5 promille alkohol i utandingsluften. 30 dagsböter på totalt 1.350 euro och körförbud till i juli nästa år blev hans dom.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Rättsväsende

Författare

  1. Bengt Hannus
|