Tomas Lundberg lämnar Ams 

Tomas Lundberg, myndighetschef vid Ålands arbetsmarknads- och studieservicemyndighet, AMS, har sagt upp sig. Han tillträdde tjänsten 2015. Foto: Malin Lundberg

Tomas Lundberg, myndighetschef vid Ålands arbetsmarknads- och studieservicemyndighet, AMS, har sagt upp sig. Han tillträdde tjänsten 2015.

– Jag har startat en juridisk byrå och jobbar med Ålands folkrederi och Ukrainaföreningen Aid.ax, så det tar mycket tid. I praktiken går jag sex månader innan jag skulle ha gått i pension, säger han.

Han lämnar tjänsten i september. Förhoppningen är att en ny myndighetschef då ska ha tillträtt, säger Linnéa Johansson, avdelningschef vid näringsavdelningen.

– Vi skissar nu på hur vi ska utlysa tjänsten så fort som möjligt och hoppas att vi får många goda sökande. Det är en viktig befattning och ett väldigt intressant uppdrag, säger hon.

Taggar

  1. Nyheter
|