Tider för vaccination gick åt snabbt

Det är många som vill ha vaccination mot covid-19. Foto: ÅHS

När ÅHS vaccinationsbokning i går åter öppnade för åldersgruppen 80 år och äldre, efter att ÅHS växel kraschade förra gången, blev tiderna fullbokade på fem minuter.

-Återuppringningen blev snabbt full. Tider delades ut hela dagen, säger klinikchef Tora Woivalin.

Under gårdagen fanns också möjlighet att boka tid på webben och många använde sig av det. Enligt Woivalin fanns webbokningstider hela dagen.

-Vi räknar nu på hur mycket nya tider vi kan lägga ut vartefter, på basen av THL:s ändrade riktlinjer. Jag tror att vi senast i morgon har lite nya tider i systemet, säger Tora Woivalin.

Telefonen tar emot samtal när det finns tider att ge. Annars kommer det ett automatsvar.

-Det lönar sig att hålla ett öga på webbokningen också. Om det inte finns tider på morgonen lönar det sig inte att ringa igen samma dag, enligt Tora Woivalin.

Ungefär hälften av tiderna var tillgängliga för webbokningen, och hälften för telefonbokningar. -Många hade dock redan satt sig i telefonkön, och bokade sedan en webbtid. Då tog de upp en telefonköplats helt i onödan och det blev onödiga samtal, säger Tora Woivalin.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Eva Ringbom-Fonsell