Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Thörnroos valdes till ordförande för centern

Bild 1 av 3Veronica Thörnroos gratuleras till ordförandeposten. Fot: Owe Sjöblom
Bild 2 av 3Camilla Andersson från Geta föreslog till Veronica Thörnroos som ordförande. Foto: Owe Sjöblom
Bild 3 av 3Edgar Kalm, ordförande i valberedningen fick se sitt förslag falla. Foto: Owe Sjöblom

Veronica Thörnroos är ny ordförande för centern, det stod klart efter en jämn omröstning på partiets höststämma på tisdagskvällen.

Inför mötet hade valberedningen föreslagit sittande ordförande Jörgen Pettersson och Veronica Thörnroos föreslogs av Camilla Andersson från Geta. När rösträkningen var klar visade det sig att Thörnroos fick 37 röster och Pettersson 34.

- Jag blev nog överraskad, det måste jag tillstå, sade Veronica Thörnroos efter höststämman.

När Thörnroos blev vald till ordförande så fick det också följder för val av förste och andre viceordförande. Valberedningen hade lagt fram Harry Jansson och Carina Karlsson, men båda meddelade att dom inte längre var tillgängliga i och med valet av Thörnroos. Då föreslogs Anna Holmström till första vice och Mathias Sandberg till andre vice och båda valdes enhälligt. Dessutom valdes en styrelse med 16 medlemmar och i styrelsen finns representanter från i princip alla kommuner.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Owe SjöblomVisa profil
Publicerad 5.12.2017 kl. 20:18|Uppdaterad 7.12.2017 kl. 10:05