Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Terminalbygget i Långnäs följer tidtabellen

Bygget av nya terminalen i Långnäs pågår som bäst. Foto: Tomas Tornefjell.

Bygget av den nya terminalen i Långnäs följer tidtabellen så här långt och den beräknas var klar till påsken 2026.

Hamnens vd Ronny Eriksson säger att terminalen är specialanpassad för så kallade picknick-passagerare som åker med Finnlines nya fartyg M/S Finnsirius och M/S Finncanopus.
– De kliver av här i Långnäs och återvänder hem med nästa båt 10 till 15 minuter senare, säger Ronny Eriksson.

Johan Mansnerus och Ronny Eriksson vid den nya färjterminalen. Foto: Tomas Tornefjell.

I samband med bygget utökas också uppställningsytorna för fordon vid terminalen med kapacitet för en halv kilometer fler fordon. Hamnens vicekapten Johan Mansnerus säger att arbetet till största delen utförs av lokala företag.

Angående diskussionen om att hamnarna i Långnäs och Mariehamn borde drivas av samma bolag säger Ronny Eriksson att det är fel väg att gå med tanke på konkurrensreglerna. 

Taggar

  1. Nyheter
  2. Långnäs hamn
  3. Sjöfart

Författare

  1. Tomas TornefjellVisa profil
Publicerad 12.11.2025 kl. 07:44