Teijo Ristola slutar som polismästare

Teijo Ristola lämnar sitt uppdrag som polismästare på Åland för en tjänst i riket. Det står klart då han har utsetts till chef för sektorn för specialundersökning vid polisinrättningen i Sydvästra Finland. Han tillträder sin nya tjänst den 1 augusti.

Teijo Ristola säger till Ålands Radio att orsaken till att han sökt ett annat jobb är att han vill ha en högre lön.

-Lönen för arbetet som polismästare på Åland är väldigt låg, lönerna är betydligt högre i riket, säger Teijo Ristola.

Enligt Ristola har det inte varit fråga om missnöje med jobbet eller att det har riktats kritik mot honom från politiskt håll.

Teijo Ristola har arbetat som polismästare på Åland sedan mars 2012. Han har ännu inte sagt upp sig från tjänsten som polismästare på Åland och det är oklart när han slutar.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

    |