Strejken i skärgårdstrafiken inte avblåst: Ett förhandlingsresultat ligger på bordet

Foto: Satu Numminen

Strejkvarslet fortsätter för skärgårdstrafiken, men sedan sen fredagseftermiddag ligger ett förhandlingsresultat på bordet hos riksförlikningsmannens byrå.

Under lördagen uttalade sig Nordic Jetlines direktör Oskar Berndtsson i Ålandstidningen om att strejken i skärgårdstrafiken var avblåst.

Motparten Finlands Skeppsbefälsförbunds verksamhetsledare Johan Ramsland har dementerat uttalandet både till Ålands Radio och Ålandstidningen.

- Varslet om arbetsinställelse, som man kan säga ett strejkhot, gäller tills parterna har godkänt förhandlingsresultatet, säger Johan Ramsland

Det är Finlands Sjömans-union, Finlands Maskinbefälsförbund och Finlands Skeppsbefälsförbund som varslat om strejk med EW Finland och Kalbåda Shipping som motparter. De båda bolagen ingår i Nordic Jetline.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sjöfart

Författare

  1. Maria Broberg
|