Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Staten fick miljoner i försenade kvarskatter

Genrebild: ÅRTV.

Förra året fick staten nästan sju miljoner euro på räntan på för sent betalda kvarskatter och fastighetsskatter.

Skatteförvaltningen påminner att det lönar sig att betala skatterna i tid för att undvika ränta. I fjol betalade allt som allt 855.000 finländare sin kvarskatt eller fastighetsskatt för sent. I dag, den 1 augusti, har 300.000 personer förfallodagen för kvarskatten och den 8 augusti har 1,9 miljoner personer förfallodagen för fastighetsskatten.

– Även om merparten av finländarna är omsorgsfulla skattebetalare, kan exempelvis betalningen av en kvarskatt som kommit som överraskning dröja en god stund för en del betalare. Till exempel cirka 40.000 finländare har fortfarande inte betalat den kvarskatt vars förfallodag inföll under fjolåret, säger överinspektör Irene Laine på Skatteförvaltningen.

På en skatt vars betalning blir för sen börjar ränta löpa från och med dagen efter förfallodagen. Dröjsmålsräntan är 7 procent.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Owe SjöblomVisa profil
Publicerad 1.8.2022 kl. 09:11|Uppdaterad 1.8.2022 kl. 09:13