Staden gick 1,6 miljoner på plus i fjol

Mariehamns stads bokslut för 2025 visar ett överskott på 1,6 miljoner euro. Samtidigt har staden en fortsatt hög soliditet på 84 procent.
– Med det har staden en stark ekonomi som ger handlingsutrymme och en trygg grund för fortsatta prioriteringar, skriver tf stadsdirektör Emma Dahlén i förordet till bokslutet.
Resultatet blev 1,3 miljoner bättre än den ursprungliga budgeten och 2,1 miljoner euro bättre än budgeten efter ändringar. Verksamhetsintäkterna blev högre än budgeterat och verksamhetskostnaderna lägre. Det är nödvändigtvis inte bra, skriver Dahlén.
– Det kan indikera brister i organisationens förmåga att verkställa samt behov av att förbättra styr- och ledningsprocesser, menar hon.
Stadsstyrelsen godkände bokslutet på sitt förra möte och nu har det skickats till revisorerna för granskning.