Södra Ålands skolor rustar för kriser och hotfulla situationer

Södra Ålands utbildningsdistrikt vill förbättra incident- och krishanteringen i sina skolor och daghem. Därför har förbundsstyrelsen bestämt att man ingår ett treårigt avtal om en app som kallas Cosafe.
– De anställda kan ha appen i sina telefoner och via den kan de larma när verksamheten är hotad på något vis, säger utbildningschefen Mathias Eriksson.
Han berättar att satsningen görs i kölvattnet av skolskjutningar i Ålands närområde.
– Alltid när det händer något ute i världen så blir det en oro i personalgruppen. Vi måste börja tänka på de här frågorna även om vi upplever oss som väldigt skyddade på Åland, säger Mathias Eriksson.

På senare tid har SÅUD uppdaterat sina räddningsplaner och man har haft besök av polisen och räddningsverket. Inför höstterminen ska skolpersonalen få utbildning i hur Cosafeappen används, och samtidigt ska man också få lära sig hur man agerar vid pågående dödligt våld.
– Vi hoppas förstås att något sådant aldrig ska inträffa men om det gör det så vill vi ha en beredskap, säger Mathias Eriksson.
I Mariehamn används Cosafe sedan hösten 2024.