"Snyltande journalistik" på webbsajt

Webbsajt med "anonym utgivare" frå kritik. Arkivfoto: Axel Eriksson

Webbsajten ”Ålands Nyheter” är en typisk tendensiös, rått snyltande och journalistiskt helt deprofessionaliserad nyhetsaggregator i dess enklaste form. Det anser Ari Nyqvist som är universitetslektor på institutionen för medier och journalistik på Linnéuniversitetet i Kalmar.

Webbsajten, som Ålands Radio berättade om i går, påminner enligt Nyqvist mycket till både innehåll, retorik och vinklingar om den finska motsvarigheten MV-lehti vars ägare också var utomlands då han rakt av kopierade professionella nyhetsmediers alster på samma sätt.

Ari Nyqvist, som tidigare var verksam vid Åbo Akademi, menar att Opinionsnämnden för massmedier och myndigheterna kunde reagera snabbare och tydligare på att sajten inte har en namngiven och kontaktbar ansvarig utgivare.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Bengt Hannus
|