Snöbristen sparar pengar för kommunerna

Bild 1 av 2Den snöfria vintern gör att kommunerna kan sätta pengar på annat den här vintern. Foto Hasse Persson-Bru
Bild 2 av 2Arbetschef Stefan Nordas på Mariehamns stad. Foto Peter Grönholm

Den snöfattiga vintern sparar pengar för kommunerna.

Hammarlands kommun räknar med att spara 60% av budgetmedlen för snöröjning om vintern fortsätter som den börjat.

-Beredskapsersättning betalar vi oavsett, men eftersom det inte går timmar på att ploga sparar vi en del, säger Dan Vik som är kommuntekniker i Hammarland.

Även Mariehamns stad sparar pengar på plogning, men också på arbetet med att åtgärda plogskador på gräsmattor och gatstenar. En extra bonus för staden är att bristen på snö frigör arbetskraft.

-Vi hugger och röjer i skogar och grönområden, det är ett stort jobb som vi hinner med nu, säger Stefan Nordas arbetschef på markenheten på Mariehamns stad.

Taggar

  1. Nyheter
|