Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Skolor ska inleda med distansundervisning

Högskolan på Åland är en av de skolor som ska inleda vårterminen med distansundervisning. Foto: ÅRTV

Åland är i spridningsfasen och därmed gäller rekommedation om distansundervisning.

Det innebär att Ålands gymnasium, Ålands folkhögskola, Ålands musikinstitut, medborgarinstitutet och Högskolan på Åland rekommenderas inleda vårterminen med distansundervisning.

- Undantag görs för studerande som inte kan studera på egen hand eller om man måste vara i skolan för att klara vissa examensdelar, säger utbildningsminister Annika Hambrudd (C) som fattade beslutet på enskild föredragning tillsammans med högskoleminister Alfons Röblom (HI) i dag.

Beslutet gäller inledningsvis till den 17 januari.
- Det är nödvändigt för att minska spridningen av covid-19 och därmed för att undvika överbelastning av sjukvården. Vi hoppas situationen ändras under veckorna så att lärare, elever och skolpersonal kan återvända till närundervisning så snart som möjligt, säger Annika Hambrudd.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Utbildning
  3. Coronapandemin

Författare

  1. Malin Henriksson
Publicerad 4.1.2021 kl. 16:15|Uppdaterad 4.1.2021 kl. 17:37