Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Skärpta krav i ny upphandling av skärgårdstrafiken – Gunell: “Vi vänder oss till seriösa aktörer”

Camilla Gunell

Då landskapsregeringen nu upphandlar fyra linjer i skärgårdstrafiken har man skärpt kraven. Infrastrukturminister Camilla Gunell (S) säger att man med upphandlingen vänder sig till seriösa aktörer som har ekonomi att på sikt bedriva rederiverksamhet.

– Det blir en risk om entreprenörerna har för små möjligheter att säkra upp verksamheten också ekonomiskt, så vi har ställt kraven lite annorlunda än tidigare. Möjlighet till köpklausul finns också för att investera i färjorna och förbättra deras prestanda vilket är nödvändigt med våra gamla färjor, säger Gunell.
Just nu är det mindre än två månader till trafikstart för tre av de fyra linjerna som upphandlas. Anbudstiden har påverkats av att landskapsregeringen fick fullmakt av lagtinget den 11 november.
– Naturligtvis hade vi önskat mera tid även för entreprenörerna att lägga bud men den här tidtabellen är vad vi har att jobba med, säger Camilla Gunell.

Gällande spekulationerna om att landskapet bäddar för Axferries i sin upphandling säger hon att upphandlingen följer konkurrensmässiga villkor och att det är möjligt för alla att lägga bud på upphandlingen.
– Axferries bildades för att säkra upp att det åtminstone finns en som bjuder på den här trafiken, säger Camilla Gunell.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Rasmus KarlssonVisa profil
Publicerad 18.11.2024 kl. 14:42|Uppdaterad 18.11.2024 kl. 14:48