Sjödagarna tillbaka – besökarna ger tummen upp


Efter fem års uppehåll är Sjödagarna tillbaka i Sjökvarteret i Mariehamn. Under helgen fylls området av både nya och gamla besökare. Ålands Radio är på plats för att höra vad besökarna tycker om att evenemanget gör comeback.
– Det här är nog något som behövs, eftersom det ligger lite utanför högsäsongen, säger besökaren Nisse, som brukade delta i sjödagarna när det ordnades förut.
Han för medhåll av en kvinna, som sitter och äter glass. Hon säger att det är bra att man försöker förlänga den åländska sommarsäsongen så att den fortsätter ännu efter Rockoff.
Den pensionerade veterinären Rauli Lehtinen, som under Sjödagarna säljer sina memoarer i Sjökvarteret, tycker att det är bra att evenemnaget har fått en comeback.
– Folk har frågat efter det här, säger han.
Sjödagarna gillas inte endast av de som besökt evenemanget tidigare – ett par turister jag hittar nere vid vattnet, som aldrig besökt Sjödagarna tidigare, säger att de gillar stämningen i den marina miljön.
– Sjödagarna får tummen upp, säger de.