Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Sjödagarna är tillbaka - “Som ett mininöjesfält“

Fredrik Rosenqvist hade många bollar i luften inför återinvigningen av Sjödagarna. Foto: Björn Nylund

Sjödagarna är tillbaka i ny tappning efter fem års uppehåll. Med musikframträdanden, marknadsförsäljare, underhållning och tävlingar så väntar en fullspäckad helg i Sjökvarteret.
– Som ett mininöjesfält, säger projektledare Fredrik Rosenqvist.

Regnet öste ner under fredagsförmiddagen, men det gjorde inte honom någonting, då fick de ställa i ordning allt utan att folk var i vägen. När Ålands Radio besöker Sjökvarteret just före den officiella invigningen av Sjödagarna så strålar solen igen och sommelier Lina Dumas-Mead är mitt i förberedelserna för kvällens ost- och vinprovning.

Lina Dumas-Mead förberedde en ost- och vinprovning. Foto: Björn Nylund

Även bubbelyoga, karaoke och musikquiz står på schemat den här helgen vid sidan av de olika artisterna som uppträder på både sjökvarterstorget och sjökvartersparken (parkeringen söder om Sjökvarteret som tillfälligt har gjorts om till ett inhägnat konsertområde)

Parkerar gör man istället på andra sidan Österleden. Alla uppmanas att använda övergångsställen och hastigheten är nedsatt till 30 km/h.

– Vi tror att i synnerhet lördag kväll kommer bli en kväll att minnas. Ett riktigt party, säger Fredrik Rosenqvist.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Kultur
  3. Sjödagarna

Författare

  1. Hasse Persson-BruTextVisa profil
  2. Björn NylundIntervjuVisa profil
Publicerad 31.7.2026 kl. 18:04|Uppdaterad 31.7.2026 kl. 18:11