Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Sexualbrotten ökar – polisen efterlyser mer resurser

Kommissarie Tommy Thörnroos, arkivbild. Foto: Johan Ågren/Ålands Radio

Sexualbrott är den brottskategori som sedan början av 2000-talet ökat allra mest. Samtidigt tror polisen att mörkertalet fortfarande är betydande.

– Jag är helt övertygad om att vi inte har sett en bråkdel ännu av alla problem som sociala medier kommer att föra med sig, säger polismästare Johan Pawli.

En förklaring till ökningen är förändrad lagstiftning, inte minst den reform av sexualbrottslagen som genomfördes 2023. Kommissarie Tommy Thörnroos säger att polisen i dag har en större verktygslåda för att klassificera olämpliga handlingar som brott.

– Tidigare fanns situationer där det som någon gjorde uppenbart var olämpligt, men där det samtidigt inte uppfyllde kriterierna för våldtäkt, säger han.

Huruvida det faktiskt begås fler sexualbrott eller om fler brott anmäls vet man däremot inte.

– Jag hoppas att färre och färre människor utsätts för brott utan att göra något åt det – men i värsta fall har det också ökat, säger Thörnroos.

Den åländska polisen arbetar aktivt med sexualbrott och samarbetar bland annat med ÅHS och KST, enligt Johan Pawli. Samtidigt ser han möjligheter att göra mer.

När sexualbrottslagstiftningen ändrades uppstod, enligt honom, ett behov av ytterligare en tjänst. Landskapsregeringen förhandlade med riket, som inte ville finansiera tjänsten, och valde inte heller att finansiera den själv.

– Vi har möjlighet att snäppet höja ribban, men det kräver resurser och i dagsläget är landskapets resurser allt annat än goda, säger Johan Pawli.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Polis
  3. Polisen

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 17.7.2026 kl. 06:00|Uppdaterad 17.7.2026 kl. 06:16