Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Sex partier undertecknar samförståndsavtal om storskalig vindkraft – Ob och ÅLD står utanför

Bild 1 av 2De flesta lagtingspartier ställer sig positiva till planerna på havsbaserad vindkraft på Åland. Arkivbild.
Bild 2 av 2De flesta lagtingspartier ställer sig positiva till planerna på havsbaserad vindkraft på Åland. Foto: Felicia Bredenberg.

Centern, Liberalerna, Moderaterna, Socialdemokraterna, Hållbart initiativ och Ålands framtid har i dag undertecknat ett samförståndsavtal för att stöda arbetet med att etablera storskalig havsbaserad vindkraft.

Obunden samling och Åländsk demokrati har avböjt till att medverka i samarbetet.

Partierna ställer sig positiva till planerna på havsbaserad vindkraft på Åland samtidigt som de ser goda förutsättningar även för storskaliga solparker. De vill att etableringen ska ha maximal nytta för Åland samtidigt som de förbinder sig att säkerställa att miljöpåverkan blir så liten som möjligt.

Robert Mansén (C) beskriver det gemensamma samförståndsavtalet som ”oerhört betydelsefullt”.

– Det är en viktig signal för intressenter och investerare. Det ger en långsiktighet, och det är nödvändigt för att man ska få den här typen av stora satsningar till stånd, säger han.

Liberalernas partiordförande Katrin Sjögren säger att fröet till avtalet uppstod i vintras då landskapsregeringen och lagtinget hade en gemensam överläggning.

– Vi vill inte att Åland ska försitta den här chansen som havsbaserad vindkraft kan innebära för oss alla. För den gröna omställningen, för inkomster, för säkerhetspolitiken och för konkurrenskraften, säger hon.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 29.6.2023 kl. 13:28|Uppdaterad 29.6.2023 kl. 17:28