Saga Erlins Ögonkast utforskar blickarna vi kastar på varandra - med glimten i ögat

Fram till 8 augusti ställer Saga Erlin ut Ögonkast, på Mariehamns Stadsbibliotek. Utställningen är hennes första offentliga och består av elva konstverk från 2019–2026, i främst blyerts och tusch, men även i blandteknik och kollage.
Tematiken för utställningen kretsar kring blickar och Erlin själv beskriver verken som väldigt människocentrerade.
– Jag har undersökt olika blickar som människor kastar på varandra och olika scenarion där det förekommer berömmande eller dömande blickar, berättar hon.

Erlin inspireras till stor del av samhälle, historia och framför allt av musik. Speciellt musik från 60–70-talen influerar estetiken och motiven.
– Musik har överlag i hela mitt liv varit inspirerande, men det återspeglas också i min konst, både låttexter men även musik kan få tankar och idéer att börja köra igång.
Flera av verken är tecknade, och Saga Erlin har tidigare medverkat i böcker och andra publikationer som illustratör och trivs med illustratörskapet.
– Det tilltalar mig nog, även inom olika genrer såsom historia, fakta och kanske barnböcker och sånt.