Så ser rederierna på möjligheterna att elektrifiera trafiken

Rederier som Ålands Radio talat med önskar samarbete och bättre förutsättningar för att kunna ställa om till el- och hybriddrift.
Från rederihåll lyfts särskilt behovet av starkare elnät och möjligheten att ansluta fartyg direkt till el i hamnarna.
– Infrastrukturuppgraderingar i hamnarna behövs för att ha el- eller hybriddrift. Möjligheterna att genomföra investeringar förutsätter att de är lönsamma, säger Johanna Boijer-Svahnström, som är kommunikationsdirektör vid Viking Line.
Björn Blomqvist, vd för Rederi ab Eckerö, upplever att förutsättningarna är bättre på Åland än andra ställen där rederiet har trafik. Han säger dock att framtidsutsikterna för total eldrift är mer sämre än tidigare, även om han ser eldrift i någon form som framtiden.
– Den tolkning man kunde göra av politiska högtidstal för fem till tio år sedan har inte materialiserats, varken i elproduktion eller i utbyggnad av elnätet, säger Blomqvist.
Axferries vd Per Ringsby säger att de är redo att ta steget de väntar på nästa upphandling av skärgårdstrafiken. Han upplever möjligheterna som goda att arrangera eltrafik i skärgården.