Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Så lyssnar du på sommarprat utanför Åland

Ålands Radios sommarprat går att höra på alandsradio.ax och i appen ÅRTV Play också utanför Åland – om du väljer versionen utan musik.

Flera lyssnare har hört av sig till Ålands Radio och frågat hur man ska bära sig åt ifall man vill lyssna på sommarprat i Ålands Radio om man befinner sig utanför Åland och Finland, till exempel i Sverige.

Ålands Radio publicerar alla sommarprat på alandsradio.ax och i appen ÅRTV Play, där man kan lyssna på dem när man vill (“on demand”, som man säger på engelska). Sommarpraten publiceras i två versioner, en med musik och en utan. På grund av upphovsrättsliga skäl är sommarpraten med musik geoblockade, vilket innebär att de bara kan höras på Åland och i Finland.

Sommarpraten utan musik går däremot att höra var som helst i världen.

För att hitta ett sommarprat utan musik behöver du klicka upp artikeln med sommarprataren du vill höra. Det ligger strax under versionen med musik.

Många av Ålands Radios publiceringar på webben innehåller flera ljudklipp, men av utrymmesskäl kan bara ett klipp visas på ingångssidorna.

Mycket nöje önskar vi på Ålands Radio!

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sommarprat

Författare

  1. Fredrik SonckVisa profil
Publicerad 26.6.2026 kl. 12:09