Så arbetar ÅHS utan fastanställd specialist inom rehab

ÅHS jobbar aktivt med att hitta specialistläkare inom rehabilitering och har tvärtemot vad Funktionsrätt Åland menar pågående rekrytering via läkarrekryteringsfirmor. Det berättar chefsöverläkare Jun Nagamori apropå den skrivelse Funktionsrätt Åland i veckan skickade till ÅHS.
Man har inte haft en fast anställd rehabiliteringsläkare på tio år, men arbetar löpande med att lösa problemen som uppstår på grund av det.
– Det råder allmän brist på rehabiliteringsläkare och smärtspecialister, något som lyfts på nationell nivå i flera år, säger Nagamori.
Att dessutom hitta någon som kan tillräckligt god svenska för att möta ÅHS krav är väldigt utmanande. En fast anställd rehabiliteringsläkare har ÅHS inte haft på 10 år utan man har behövt förlita sig på konsultläkare som kommer mer eller mindre regelbundet.
– I januari 2024 anställdes också en rehabiliteringskoordinator som ska se till att patienterna inte tappas bort och att de vårdas enligt behov, säger Nagamori.
Rehabiliteringskoordinatorn har också ett nära samarbete med FPA gällande rehabiliteringsplaner, berättar Nagamori.