Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Risberg: Vi ska bli rappare och snabbare

Marcus Risberg, vd Viking Line, allvarlig. Foto: Dan Sjöblom-Svensson

Viking Lines vd Marcus Risberg säger att förändringen i ledningsgruppen handlar om att bättre anpassa sig till förutsättningar för verksamheten här och nu, men även framåt.

Han säger att Viking Line slår ihop verksamheter som påminner mycket om varandra, för att få en bättre struktur framåt. Risberg säger att han själv har en stor tonvikt i ledningsgruppens sammansättning, men att även styrelsen har varit involverad.

Med de nya tjänsterna och platserna i ledningsgruppen säger Risberg att den kommersiella direktören bland annat bidrar till att sammanfoga försäljningen och marknadsföringen på land med ombordförsäljningen. För den operativa chefen som ska anställas är bland annat tanken att HR-funktionerna för land och sjö sammanfogas.

– Ambitionen är att vi ska bli ett rappare, snabbare och ännu mer anpassat Viking Line, säger Marcus Risberg.

Viking Line gör om ledningsgruppen – tre får gå

Anställer två nya toppchefer

Läs artikel

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sjöfart
  3. Viking Line
  4. Näringsliv

Författare

  1. Rasmus KarlssonVisa profil
Publicerad 8.9.2026 kl. 14:54|Uppdaterad 8.9.2026 kl. 15:13