Publicerad: måndag, 21 oktober, 2019 - 00:31Uppdaterad: måndag, 21 oktober, 2019 - 16:53

Resultat från kommunalval

Här nedan rapporterar vi kontinuerligt från kommunerna när deras röster är räknade.

Mariehamn

Som sista kommun är även rösterna i Mariehamn räknade och de 27 platserna intas av Katrin Sjögren 298 röster, Alfons Röblom 293 röster, Roger Nordlund 290 röster, Bert Häggblom 288 röster, Barbro Sundback 228 röster, Johan Ehn 217 röster, Camilla Gunell 214 röster, Ingrid Zetterman 204 röster, Peter Enberg 192 röster, Petri Carlsson 162 röster, Julia Birney 136 röster, Robert Söderdahl 133 röster, Anders Holmberg 117 röster, Jessy Eckerman 104 röster, Roger Jansson 99 röster, Henrik Löthman 97 röster, Susanne Vävare 93 röster, Sara Kemetter 89 röster, Henrik Boström 83 röster, Joanna Isaksson 78 röster, Nina Fellman 78 röster, Michele Ferrari 77 röster, Tom Forsbom 71 röster, Anton Göthlin 67 röster, Anna Holmström 60 röster, Rolf Granlund 46 röster, Erica Sjöström 44 röster.

Saltvik

I Saltviks fullmäktige finns 15 platser och de ska intas av Runar Karlsson 170 röster, Mathias Johansson 46 röster, Runa-Lisa Jansson 43 röster, Katinka Holmström 39 röster, Tommy Sjöblom 36 röster, Mikael Söderholm 36 röster, René Hampf 35 röster, Jan Salmén 35 röster, Thommy Fagerholm 35 röster, Jörgen Lindblom 33 röster, Sue Holmström 30 röster, Henry Lindström 26 röster, Cathrin Blomberg 24 röster, Fabienne Fricker 23 röster, Tom Jansson 22 röster.

Finström

I Finströms fullmäktige finns 17 platser och följande personer ska bestämma hur kommunen drivs i fyra år framåt; Roger Höglund 182 röster, Åke Mattsson 90 röster, Cecilia Berndtsson 69 röster, Sven-Anders Danielsson 62 röster, Leif Karlsson, 61 röster, Andreas Kanborg 47 röster, Bodil Rådland 41 röster, Miina Fagerlund 38 röster, Freddie Forsman 37 röster, Mathilda Blixt 37 röster, Per Lycke 36 röster, Camilla Bergendahl 33 röster, Ove Söderman 32 röster, Lene-Maj Johansson 27 röster, Leif Andersson 27 röster, Jenny Berglund 27 röster, Elof Johns 22 röster.

Jomala

I fullmäktige i Jomala finns 17 platser och dessa fylls av; Harry Jansson 201 röster, Carina Aaltonen 171 röster, Fredrik Karlström 154 röster, Annika Hambrudd 135 röster, Jörgen Strand 129 röster, Sandra Listherby 115 röster, Roger Eriksson 89 röster, Gyrid Högman 88 röster, Tage Eriksson 86 röster, Wille Valve 69 röster, Anders Eriksson 67 röster, Kristian Aller 59 röster, Dennis Jansson 57 röster, Annette Holmberg-Jansson 54 röster, Tommy Nordberg 42 röster, Hedvig Stenros 38 röster, René Janetzko 36 röster.

Lemland

Fullmäktige i Lemland har 15 stolar och följande personer har flest röster; Robert Mansén 151 röster, Tony Asumaa 79 röster, Joel Lindholm 65 röster, Anna Janson 58 röster, Jana Eriksson 47 röster, Joakim Sjögren 38 röster, Roger Andersson 36 röster, Mathias Sandberg 34 röster, Cita Nylund 33 röster, Susanne Fagerström 30 röster, Ronny Roos 29 röster, Yngve Öst 25 röster, Maria Björke 24 röster, Kenth Söderström 22 röster, Patrik Eriksson 22 röster.

Eckerö

Nu har rösterna i Eckerö räknats och de 13 platserna ska fyllas av Anders Svebilius 65 röster, Sven-Erik Carlsson 41 röster, John Hilander 38 röster, Tage Mattsson 36 röster, Berit Metsik 35 röster, Kalle Björnhuvud 31 röster, Susann Fagerström 31 röster, Rune Söderlund 30 röster, Mikael Selander 27 röster, Bernt Bergman 25 röster, Mikael Stjärnfelt 21 röster, Johan Hilander 20 röster, Birgitta Österlund 16 röster.

Vårdö

Vårdöfullmäktige har nio platser och de ska intas av; Anders Englund 38 röster, Fanny Sjögren 37 röster, Mikael Lindholm 32 röster, Göran Abrahamsson 31 röster, Matilda Eriksson 21 röster, Anna Aakula 20 röster, Krister Johansson 18 röster, Mikael Johansson 16 röster, Håkan Grunér 16 röster.

Sund

I fullmäktige i Sund finns 13 stolar och de personer som drog flest röster är: Lars-Johan Mattsson 76 röster, Johan Lindholm 46 röster, Dorita Lindholm 41 röster, Susann Eklund 40 röster, Mats Ekholm 33 röster, Christel Mattsson 33 röster, Benny Klingberg 30 röster, Erik Schütten 29 röster, Linda Nordmyr 27 röster, Rikard Järvinen 26 röster, Annika Kortman 26 röster, Jonas Back 20 röster, Fredrik Lindeman 14 röster.

Hammarland

Fullmäktige i Hammarland har 15 platser och följande personer kom in; Lars Häggblom 155 röster, Stellan Egeland 74 röster, Johnny Ahlström 74 röster, Anders T Karlsson 51 röster, Johan Holmqvist 51 röster, Anne-Maj Mattsson 40 röster, Tomas Blomberg 37 röster, Josefin Cleve-Andersson 34 röster, Tomas Ahlqvist 32 röster, Niklas Danielsson 26 röster, Lena Sandqvist 24 röster, Stig A Mattsson 19 röster, Robert Järvinen 15 röster, Marita Blomqvist 11 röster, Stefan Öström 9 röster.

Brändö

I fullmäktige i Brändö finns elva stolar och det ska besittas av: Jörgen Gustafsson 33 röster, Tommy Öström 24 röster, Marja Tuomola 21 röster, Kim Hohmann 21 röster, Tiina Törnroos 17 röster, Roger Husell 16 röster, Margaret Lundberg 15 röster, Stig Olof Holmberg 15 röster, Klas-Göran Englund 14 röster, Malena Strandvall 13 röster, Karl-Johan Henriksson 13 röster.

Geta

Rösterna i Geta är nu räknade och i fullmäktige finns nio platser; Gun-Britt Lyngnander 50 röster, Dan-Johan Dahlblom 34 röster, Ingvar Björling 24 röster, Kjell Berndtsson 24 röster, Mats Sjöblom 19 röster, Pernilla Nyberg 18 röster, Camilla Andersson 17 röster, Marie-Louise Samuelsson-Carlsson 14 röster, Gunnel Henriksson 13 röster.

Föglö

Till fullmäktige har följande nio personer fått förtroende av väljarna; Rainer Juslin 71 röster, Stefan Laine 63 röster, Erik Fellman 20 röster, Leif Eriksson 19 röster, Kim Tähtinen 17 röster, Torsten Sundblom 15 röster, Alfons Boström 14 röster, Gun-Britt Gullbrandsson 14 röster, Beatrice Sjöberg 12 röster. 

Lumparland

Lumparlands nio mandat i fullmäktige ska intas av följande personer; Pia Eriksson 63 röster, Brage Wilhelms 30 röster, Robert Williams 29 röster, Ulrika Nordberg 24 röster, Martin Staf 12 röster, Matti Lindholm 11 röster, Tomas Mörn 11 röster, Annsofi Joelsson 9 röster, Brage Stenberg 7 röster.

Kökar

Kökar har räknat färdigt och i fullmäktige ska förljande nio personer sitta; Gunnar Sundström 34 röster, Harry Holmström 26 röster, Rainer Eriksson 18 röster, Thomas Dahlgren 13 röster, Inger Bodmark 11 röster, Natalie Björk 10 röster, Maria Sundberg 10 röster, Terhi Virta 9 röster, Mats Carlström 6 röster.

Kumlinge

I Kumlinge är rösterna räknade och följande nio har tagit plats i fullmäktige; KÖ 33 röster, Lenny Karlsson 28 röster, Gun-Mari Lindholm 21 röster, Alexandra Blomqvist 20 röster, Satu Numminen 20 röster, Mia Hanström 14 röster, Sören Henriksson 8 röster, Ingrid Palmroos 8 röster, Mats Perämaa 8 röster.

Sottunga

I Sottunga har följande nio kandidater kommit in i fullmäktige;  Göran Stenros 9 röster, Jenny Nylund 7 röster, Stig Törnroos 7 röster, Regina Pettersson 7 röster, John Lindholm 7 röster, Peter Wahlbeck 6 röster, Britt Pettersson 3 röster, Erik Eriksson 3 röster, Hans Pettersson 3 röster.