Reseda vill bryta tystnaden kring mäns mentala hälsa

Under juni månad uppmärksammas mäns psykiska mående, genom Men’s mental health month, det vill säga månaden för mäns mentala hälsa.
Charlotta Wallén Eriksson, verksamhetsledare för Ålands intresseförening för psykisk hälsa, Reseda, förklarar att mäns mentala hälsa är lika viktig som kvinnors.
– Många män kämpar med sin mentala hälsa, men kanske inte diskuterar den på samma sätt som kvinnor gör, säger hon.
Statistiskt löper män nästan fyra gånger högre risk att dö av suicid än kvinnor, och Reseda lyfter att det är lika viktigt att uppmärksamma mental hälsa som fysisk.
– Det är viktigt för Reseda att hela tiden minska ensamheten och skapa gemenskap. Det är ensamheten i det största som gör att man grubblar och kanske får ännu värre känslor, förklarar Wallén Eriksson.
Hon upplever att män har svårare att knyta kontakter och hitta nya vänner, och betonar vikten av kravlösa träffar. I samarbete med ABF Åland arrangerar Reseda New buddies, en träff för folk under 35 år som vill träffa nya vänner, och Old buddies för de över 35 år.
– Där kan folk bara droppa in, det finns inga krav på anmälan eller på att komma, berättar Wallén Eriksson.
Hon förklarar att flexibiliteten gör att det dyker upp folk från alla världens länder. Reseda arrangerar flera olika aktiviteter såsom vattengympa, fikakvällar och promenader.