Rekordmånga flyttade från Åland



Förra året flyttade rekordmånga från Åland. Samtidigt minskade inflyttningen vilket resulterade i att befolkningen ökade med bara 67 personer. Det är den lägsta befolkningstillväxten på 20 år, berättar Ålands statistik- och utredningsbyrås statistikchef Kenth Häggblom.
- Vi har ju varit vana vid en tillväxt på 200-300 personer per år, så det här var en svacka, säger han.
Bakomliggande orsaker kan vara att antalet personer som flyttade till Åland var lågt under 2014 och att fler än vanligt avled under fjolåret. Men under det första halvåret 2016 ser befolkningstillväxten ut att återfå den normala takten, och Åland har ett fortsatt stort behov av arbetskraft utifrån.
- Vi har ju en åldrande befolkning så det är viktigt för att vi ska kunna uppehålla och utveckla våra servicefunktioner, säger Marika Sundqvist Karlsson på Åland Living.
Mer om detta i Gomorron 7.15.
Taggar
Författare
Cecilia Ekströmer