Projekt om psykologi och välmående i skolan avslutades med slutseminarium

Åse Fagerlund leder projektet Studera Stark. Arkivfoto Josefina Jansson

Ålands Lyceum har deltagit i projektet Studera Starkt, en kurs i positiv psykologi som påbörjades 2019. Totalt har elva gymnasier i Finland deltagit i projektet.

Projektet syftar till att stärka ungas välmående och ge dem verktyg för att hantera livets utmaningar.

I veckan hölls slutseminariet där Åse Fagerlund, neuropsykolog och psykoterapeut,som lett projektet presenterade resultatet.

– Om vi tittar på siffrorna av alla studeranden som varit med så säger 92,6 procent att de skulle rekommendera en sådan kurs åt sina medstuderande och över 60 procent säger att denna kurs haft en positiv eller mycket positiv inverkan på deras eget välbefinnande, säger Fagerlund.

Projektet går vidare genom att vidareutbilda inom konceptet Studera Starkt där även Ålands Yrkesgymnasium är med.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Ålands lyceum
  3. Gymnasium
  4. Ålands yrkesgymnasium