Premiär för kulturpodden Öar och konst

Martin Högstrand. Foto: Josef Reinhold / ÅRTV

Tillsammans med elva åländska konstnärer har författaren Martin Högstrand producerat podden Öar och konst för Ålands Radio. – Det är kanske ett steg på vägen mot att omfamna sin åländskhet, säger han.

I dag startar en programserien Öar och konst, av och med författaren Martin Högstrand. I sex avsnitt träffar han åländska konstnärer och diskuterar aktuella och tidlösa frågor om konst, kultur och skapande. Avsnitten ramas in av nykomponerad musik av Högstrand själv.

– Jag är lite förtjust i den här lite meditativa stämningsfulla långsamheten som går igen i alla avsnitt. Musiken som jag komponerat är lite vaggande, böljande pianomusik som söker sig fram till sitt tema.

I serien har Högstrand intervjuat elva kulturarbetare, som ger olika perspektiv på vad som är åländskt och vad som eventuellt är typiskt för åländsk konst och åländska konstnärskap.

– Det är kanske ett steg på vägen mot att omfamna sin åländskhet. Jag har inte bott här hela tiden, så i den meningen har det varit väldigt berikande att göra den här programserien, säger Högstrand.

Teman som dyker upp i de sex avsnitten är begreppet "åländsk kultur", havets betydelse, konstnärer i exil, platsens och historiens betydelse samt Åland som scen för berättelser.

I seriens första avsnitt träffar Martin Högstrand författarna Sebastian Johans och Mikaela Nyman samt Joel Pettersson-kännaren Maria Renman.

Finns en åländsk kultur?

I det första avsnittet av podden Öar och konst söker Martin Högstrand svar på frågor om härkomst, identitet och ursprung om

I Ålands Radio sänds programmet på torsdagar kl. 11.00, med helgrepriser lördagar kl. 15.00 och söndagar kl. 12.00. Alla avsnitt publiceras även på alandsradio.ax och i appen ÅRTV Play.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Kultur
  3. Podden Öar och konst
|