Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Pommern lånas ut till ett unikt projekt på Åland - “Gömda ljud i Östersjön”

Sjöfartsmuseet har lånat ut Pommern för en unik konsert med tillhörande installationer. Projektet kallas för “Gömda ljud i Östersjön”.

Det är den tyska artisten Claudia van Hasselt som driver projektet tillsammans med sin samarbetspartner Nicolas Wiese. Tillsammans med ett stort team har de återskapat ljud och bild från Östersjöns undervattensvärld, bland annat med hjälp av biologisk forskning och dykningar.

Planen är att konserten ska äga rum den 7 september på Pommern. Delar av installationen kommer förhoppningsvis sedan att stå en längre tid på själva museet.
– När det kommer väldigt speciella och unika projekt, då tycker vi att det är intressant att vara med, säger Sjöfartsmuseets chef Hanna Hagmark.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Maria Broberg
Publicerad 11.3.2024 kl. 06:02