Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Polisen utreder olaga hot

Genrebild. Foto: Ida Jansson

Polisen utreder ett ärende om olaga hot efter bråk mellan grannar.

Polisen kallades till en plats på landsbygden där grannar inte kom överens om saker och ting och nu utreder polisen alltså ärendet.
Utöver det fick några fordonsförare böter under kvällen och natten. På Sviby bron var det en förare som körde för fort och fick 200 euro i böter. En annan förare struntade i väjningsplikten i Sviby, Jomala, och det räknas som äventyrande av trafiksäkerheten, vilket gav 14 dagsböter. Senare påträffades ett fordon i centrum av Mariehamn där brister som påpekats av bilbesiktningen inte blivit åtgärdade, det kostade fordonsföraren 70 euro i böter.
Tills sist fick polisen också starta en utredning om misstänkt skadegörelse på en fastighet längs Torggatan efter att en väktare larmat polisen om saken.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Owe SjöblomVisa profil
Publicerad 9.4.2020 kl. 07:04|Uppdaterad 9.4.2020 kl. 11:16