Polisen: Ansök om pass och vapentillstånd i god tid

Mängden ansökningar om pass, identitetskort och vapentillstånd brukar öka under sommaren och polisen påminner nu om vikten av att vara ute i god tid.
Polisen rekommenderar att ansökningarna görs elektroniskt via e-tjänsten på deras hemsida. Det gäller också att vara noggrann och se till att formulären är korrekt ifyllda och att de intyg som krävs bifogas. Endast betalda ansökningar går vidare till handläggning.
Särskilt för vapenansökningar kan handläggningstiden bli längre om ansökan är bristfällig eller om mängden ansökningar ökar inför höstens jaktsäsong.
Den som vill göra sin ansökan genom ett fysiskt besök hos polisen rekommenderas att boka tid via hemsidan. Körkortsansökningar kan endast göras genom personligt besök på polisstationen.
Taggar
Författare
|